.

MBCL - קורס יסוד חוויתי מקוון
יוני 2021

חיים של חמלה מבוססי מודעות קשובה
תוכנית העמקה במיינדפולנס

עם המורה המייסד פריץ קוסטר ויעל בן-שלום

יום רביעי 2 ביוני – שבת 5 ביוני 2021

מפגש נוסף (אפשרי) ביום ראשון 13 ביוני 19.30-21.00

קהל היעד: מורי מיינדפולנס, עובדי שירותי הבריאות ובריאות הנפש, פסיכולוגים, מטפלים, עובדים סוציאליים,
מאמנים אישיים, מורים ואנשי חינוך וכל אדם שנהנה מעבודה עם אנשים.


מה מציע קורס זה?
קורס זה, מהווה קורס יסוד ללימוד חיים של חמלה מבוססי מודעות קשובה.המשתתפים יתנסו באופן חוויתי בתרגולים השונים שיכללו התייחסות בחמלה להתנגדות, להשתוקקות ולדפוסים פנימיים, אהבה נדיבה לעצמנו ולאחרים; נשימה של חמלה; סריקת גוף מוקירהוחומלת; הליכה ותנועה עם נועם-לב; ועוד מגוון של תרגולים בחיי היום יום. במהלך הקורס המקוון ישולבו בהוראה תובנות מדעיות רלוונטות העומדות בבסיס טיפוח החמלה.


הנושאים העיקריים שילמדו הם :
• נקודת המבט האבולוציונית והמוח הרב שכבתי
• שלוש מערכות ויסות הרגש הבסיסיות והערך של אימון המערכת המרגיעה שלנו
• הרחבת האפשרות להתמודדות עם מתחים ולחצים
• טיפוח תודעה חומלת ומסייע פנימי והתמודדות עם המבקר הפנימי
• הזדהות יתר ואי-הזדהות
• איכויות הלב: אהבה נדיבה, חמלה, שמחה אוהדת והשתוות הנפש.

מהי התכנית 'חיים של חמלה מבוססי מודעות קשובה' ?
MBCL -היא תכנית מבוססת מיינדפולנס בת 8 שבועות התומכת בפיתוח ותרגול של חמלה (עצמית) לשיפור הבריאות והרווחה הפיזיים, הרגשיים והחברתיים. קורס זה מתאים כקורס המשך לתוכניות אחרות המבוססות על מודעות קשובה (MBCT, MBSR או שוות ערך). 
תוכנית ה- MBCL פותחה בהולנד על ידי אריק ואן דן ברינק ופריץ קוסטר והיא מבוססת מחקרית ושואבת מנסיונם העשיר של שני מייסדיו. אריק ואן דן ברינק מביא ל- MBCL את נסיונו כפסיכיאטר ופסיכותרפיסט, מומחה למיינדפולנס במסגרות בריאות הנפש ומודט ותיק. פריץ קוסטר משלב בעבודתו את נסיונו כמורה לוויפאסנה, מאמן MBSR ו- MBCT , את מומחיותו בפסיכולוגיה בודהיסטית ואת עבודתו כמדריך מיינדפולנס לאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.

MBCL משלבת תובנות מדעיות, תרגילים ותורות שנלקחו משיטות אימון חמלה אחרות וכן פרקטיקות של התבוננות. במקור היא פותחה במסגרת בריאות הנפש האמבולטורית עבור מטופלים שמצאו תועלת ב- MBSR/MBCT ונזקקו לתמיכה נוספת, במיוחד אלה שהיו בעלי נטיות להיות קשים עם עצמם והתקשו לקבל חמלה ורכות. MBCL אינה מכוונת לקבוצות אבחון ספציפיות אלא מתייחסת לתגובות ודפוסים לא בריאים התורמים לסבל באופן כללי. תכנית ה- MBCL מועילה מאד גם לאנשי המקצוע נותני הטיפול, בהיותם פגיעים לסימפטומים של שחיקה. בשנים האחרונות, התרחבה תוכנית ה- MBCL במהירות אל מעבר למגזר בריאות הנפש ונמצאה מועילה לכל אחד, אנשי מקצוע ולשאינם כאלה, הצריכים לחיות בעולם תזזיתי ומבקשים להעמיק מודעות קשובה עם 'לב קשוב'.

תנאים מוקדמים להשתתפות

  • למשתתפים הכרות מוקדמת עם תרגול המיינדפולנס הבסיסי, (רצוי אך לא מחייב לאחר שעברו קורס MBCT, MBSR או שווה ערך). 
    התכנית המקוונת אינה מתאימה למשתתפים חסרי נסיון במדיטצית מיינדפולנס.
  • המשתתפים מעונינים באופן אישי ומקצועי ליישם מיינדפולנס וחמלה (עצמית).
  • המשתתפים מוכנים להעמיק את חקירתם העצמית על ידי עיסוק בתרגילים חווייתיים, שיתוף בחוויות זה עם זה במליאה וב'חדרים' בצורה מכבדת ולא כפויה.
  • התכנית תהיה באנגלית ולכן על המשתתפים להיות מסוגלים לתקשר בשפה זו. חלק מהתרגילים יונחו ישירות בעברית על ידי יעל בן-שלום.
  • על המשתתפים להכיר את השימוש בפלטפורמת הווידאו המקוונת ZOOM ולהיות מוכנים להיות מעורבים בחקירה קשובה של חוויותיהם על ידי שיתוף און-ליין בקבוצות גדולות וקטנות יותר. זה כולל עבודה בין אישית ב'חדרי עבודה' קטנים עם שניים או שלושה משתתפים.

מתי מתקיים הקורס ?

  • יום רביעי 2 ביוני – שבת 5 ביוני, ארבעה ימים משעה 9.30 – 12.00 ומשעה 14.00 – 16.30
  • מפגש נוסף ביום ראשון 13 ביוני משעה 19.30 – 21.00 (לבחירה).
  • הקורס יכלול 21.5 שעות מקוונות.

עלות הקורס: 1,950 ש"ח

 

הכנה להכשרת מורים לתוכנית ה- MBCL
קורס הבסיס המקוון הזה מספק את אחת הדרישות להשתתפות בתכנית ההדרכה למורי MBCL
Mbcl Teacher Training Program
סמינרים להכשרת מורים ל- MBCL TT מוצעים בשתי יחידות של 3 – 3.5 ימים או במסגרת ריטריט בן 6 -7 ימים.
למידע נוסף ראו: www.compassionateliving.info ו/ או www.mbcl.org
כדי להיות מורה ל- MBCL צריך להיות מורה מוסמך למיינדפולנס (MBSR או MBCT). עם זאת, אנשי מקצוע רבים שאינם
מוסמכים להוראת מיינדפולנס יכולים להפיק תועלת מהסמינרים על מנת להעמיק התערבויות מבוססות מיינדפולנס וממוקדות חמלה ולשפר את כישוריהם הטיפוליים בעבודה פרטנית או קבוצתית. 

פריץ קוסטר הוא מורה למדיטציית ויפאסנה ומורה מוסמך להפחתת מתחים באמצעות מיינדפולנס (MBSR) וטיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס (MBCT). כמו כן הוא הוכשר ועבד שנים רבות כאח פסיכיאטרי במסגרות בריאות הנפש, כולל מרפאות ובתי חולים. הואמתרגל בודהיזם תרוואדה מזה 40 שנה וחי כנזיר בודהיסטי בתאילנד במשך שש שנים בשנות השמונים. הוא מנחה ריטריטים וקורסים של ויפאסנה מאז שנות השמונים. פריץ הוא חבר בפקולטה של המכון לגישות מבוססות מינדפולנס ) IMA ( וכן במכוני אימון שונים למיינדפולנס ברחבי אירופה. הוא הוכשר על ידי מורים מייסדים בטיפול ממוקד חמלה, MSC ו- Insight Dialogue . הוא מחברם של כמה ספרים, כולל 'תובנה משחררת', 'מדיטציה בודהיסטית כניהול מתחים' ו-'רשת החכמה הבודהיסטית'. Silkwormbooks . הוא פיתח את תוכנית ה- MBCL עם אריק ואן דן ברינק וספרים משותפים שלהם ראו אור בהולנד ומחוצה לה. 
ראו גם: www.compassionateliving.info


יעל בן-שלום נולדה בישראל, בחיפה ומגיל 27 היא מתגוררת בהולנד. מאז 2009 היא למדה ומתרגלת מדיטציית מיינדפולנס והתפתחה במסגרת תוכניות שונות מבוססות מיינדפולנס אותן שילבה בעבודתה בתחום בריאות הנפש. יעל היא מורה מוסמכת ל- MBCL / MBCT/ MBSR וכן מורה לתכנית MindfulKids של מרכז המיינדפולנס בהולנד. ליעל יש רקע בעבודה סוציאלית פרטנית וקבוצתית (אוניברסיטת חיפה), וטיפול באמנות (תראפיה הבעתית ואמנותית, אמסטרדם, הולנד). במשך למעלה מ 20- שנה היא עבדה כמטפלת באמנות במסגרות של בריאות הנפש בהולנד. בשנים האחרונות היא לומדת ומתרגלת בודהיזם מוקדם ובודהיזם חילוני במסגרות שונות של Bodhi college / Gaia house באנגליה.

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.